7/9/2012

Three ACT Schoolboys selected for higher honours


The ACT is celebrating after three ACT Schoolboys were chosen to represent Australia at the conclusion of last week’s national championships at Riverview. 

Neori Nadruku and Andrew Robinson were selected in the top side while fullback Montana O’Neill will play for Australia A. 

The ACT Schoolboys went down in their first two games against QLD II and NSW I before claiming two, rewarding victories against Victoria and Western Australia to finish the competition fifth overall. 

Robinson represented both Australia A and Australia at schoolboys level in 2011, while for Nadruku, the son of former rugby league international Noa, and O’Neill it will be their first taste of international rugby.   

Australia A side to play Tongan Schools

St. Ignatius’ College, Riverview

Wednesday 11th July at 2:30pm

 

Name

School

Team

Adam Deck

Toowoomba Grammar School

QLD 2

Sam Greene

Brisbane Grammar School

QLD 1

Albert Hemopo

Endeavour Sports High

NSW 2

Monty Ioane

Anglican Church Grammar

QLD 1

Jack Johnson

Waverley College

NSW 1

Jake Kay

Castle Hill School

NSW 2

Adam Korczyk

Brisbane State High School

QLD 1

Junior Laloifi

Lalor Secondary College

VIC

Tim Manns

Downlands College

QLD 2

Tanne Milne

Newington College

NSW 1

Fabian Natoli

St Augustine’s College

NSW 1

Montana O’Neill

Marist College

ACT

John Porch

Farrar MAHS

NSW 2

Francois Postal

St Joseph’s Nudgee College

QLD 2

Philip Potgieter

Toowoomba Grammar School

QLD 2

Daniel Preen

Ipswich Grammar School

CS

Oscar Pryor-Lees

Newington College

NSW 1

Niua Puaka

St Kevin’s College

VIC

Harry Randell

The Kings School

CS

Tomas Robertson

St Joseph’s College

NSW 2

Dylan Sikimeti

St Joseph’s Nudgee College

QLD 1

Ben Tarr

The Southport School

QLD 2

Jack Tuttle

St Joseph’s Nudgee College

QLD 1

 

 

 

John Guy

Manager

NSW

Michael Wallace

Coach

QLD

Jarred Hodges

Assistant Coach

NSW

Tom Lombardo

Physiotherapist

NSW

 

 

Australian Schools to play Tongan Schools

St. Mary’s Leagues Stadium

Saturday 14th July at 6pm

 

Name

School

Team

Jack Cornelsen

Brisbane Grammar School

QLD 1

Jack Dempsey

St Ignatius College

NSW 1

Lolo Fakaosilea

Brisbane Boys College

QLD 1

Andrew Ferris

The Kings School

NSW 2

Lalakai Foketi

The Kings School

NSW 2

Michael Gunn

Anglican Church Grammar

QLD 1

David Horwitz

The Scots College

NSW 1

Harry Jones

The Kings School

NSW 2

Siotame Kavapalu

Rowville Secondary College

VIC

Andrew Kellaway

The Scots College

NSW 1

Jake McIntyre

Alstonville High School

NSW 1

Neori Nadruku

St Edmund’s College

ACT

Cameron Orr

Trinity Grammar School

NSW 2

Matthew Philip

St Augustine’s College

NSW 2

Jonah Placid

Toowoomba Grammar School

QLD 1

Aaron Pleash

Ipswich Grammar School

QLD 1

Angus Pulver

The Shore School

CS

Andrew Robinson

St Mary MacKillop College

ACT

Harry Rorke

St Ignatius College

NSW 1

Moli Sooaemalelagi

Roxburgh Park Sec College

VIC

Jim Stewart

The Scots College

NSW 1

Mitchell Whiteley

St Ignatius College

NSW 1

Tom Wilson

Barker College

NSW 1

 

 

 

Paul Geddes

Manager

NSW

John Rownes

Assistant Manager

NSW

Stephen Phillpotts

Coach

QLD

Tim Rapp

Assistant Coach

NSW

William Maher

Physiotherapist

ACT

Michael McLean

Doctor

QLD

Andy Clark

Technical Assistant

ACT

Darren Clunn

Strength and Conditioning

ACT